Yüksek Güvenlik

Dakika üzerindeki tüm bilgiler ISO27001 standarlarına uygun şekilde, yüksek güvenlikli ortamlarda saklanır.

Güvenlik Altyapısı Hakkında En Çok Sorulan Sorular

"Verilerim online bir sistemde güvende mi?"

Yüksek Güvenlikli İnternet Ortamı Dakika sahibi olduğu ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikasına uygun olarak, sistem güvenliği için gerekli tüm önlemlerin alındığı modern teknolojilerin kullanıldığı online bir sistemdir. Sistemin kendisi ve üzerindeki tüm veriler yüksek güvenlikli Data Center'larda fiziksel ve dijital önlemlerle korunur. Tıpkı online bankacılık sistemlerinde olduğu gibi 128 bit SSL şifreleme ve hazır mobil imza entegrasyonu ile maksimum güvenlikle erişimi sürekli olarak garanti eder. Şirket içindeki lokal sunucu ya da bilgisayarlara kurulan eski tip programların aksine Dakika'da Global Bilgi Güvenliği Standartlarının öngördüğü Yetkisiz Erişim Denetimleri (Penetrasyon Testi), Afet Kurtarma Planı (DRP), İş Sürekliliği Planı (BCP) gibi önlemler alınmaktadır. Bu tedbirler ücret, prim, kimlik ya da sicil numarası gibi hassas şirkete has veya özel kritik bilgilerin iç ve dış tehlikelere karşı korunmasını da sağlamaktadır.

"Şirket verilerine kimler ulaşabilir?"

Erişim Denetimi Dakika'da hangi alana hangi kullanıcıların erişebileceğini sadece yöneticileri belirler. Bu yapı şirket hiyerarşisine tam uygun şekilde yapılabileceği gibi, varsa gerekli istisnalar da tanımlanabilir. Kullanıcıların Dakika üzerindeki tüm hareketleri giriş ekranından itibaren kaydedilir. Yöneticilerin belirlediği kullanıcılar haricinde bilgi erişimi mümkün değildir.

"Şirket politikamız spesifik güvenlik önlemleri öngörüyor, Dakika bunları karşılayabilecek mi?"

Opsiyonel Güvenlik Tercihleri Kullanıcı adı ve giriş şifrelerinin zorluk seviyeleri, otomatik şifre yenileme, kullanıcı engelleme, IP sınırlandırma, SMS doğrulama ve veri şifreleme gibi alternatifleri sayesinde Dakika şirketlerin güvenlik politikasına uygun standartları sağlar.

"Sistem her koşulda çalışabilecek mi?"

Afet Kurtarma ve İş Sürekliliği Dakika birden coğrafi bölgede konumlandırılmış farklı sunucular üzerinde yedekli şekilde çalışır. Bu sayede, bu sunuculara doğal felaketler sonucu fiziksel bir zarar gelse bile farklı bölgedeki yedek sunucular doğrudan devreye alınır ve veri kaybı asla yaşanmaz. Afet Kurtarma Planı'na paralel şekilde yürütülen İş Sürekliliği Planı sayesinde sistemin her koşulda ayakta kalması da ISO 27001 standartlarına uygun şekilde garanti altına altındadır.

“Sistemdeki personel bilgilerini nasıl raporlayabilirim?”

Esnek Raporlama Esnek raporlama ile kullanmak istediğiniz alanları seçerek kendi raporunuzu yaratabilirsiniz. Yönetimin ani rapor isteklerini, sizin ve rapor bekleyen kişilerin hayatını zehir etmeden elde etmek mümkün. Dakika'nın sunduğu esnek raporlama araçları ile hangi alanların rapora gelmesini istediğinizi belirleyin; Dakika tanımladığınız verileri göz önünde bulundurarak raporunuzu hazırlasın. Rapor kriterlerini sonra kullanmak üzere saklayabilir ve aylık veya haftalık olarak bu raporları indirebilirsiniz.

“Bilgilerdeki dönemsel değişiklikleri nasıl takip edebilirim?"

Tarihsel Veri Saklama Veriler Dakika'da tarihsel olarak depolanır. Herhangi bir veri girilirken aktif olduğu zaman aralığı belirtilir. Örnek olarak, bir ücret bilgisini ilgili ayın 10'undan itibaren geçerli olarak belirtebilir, ileriki bir tarihte bu personelin ücretindeki değişikliğin hangi tarihten itibaren geçerli olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Kontrol Raporları Karşılaştırmalı rapor seçenekleri ile geçen ay ile bu ay arasında değişen ne gibi değerler olduğunu görebilir ve bu raporları kontrol süreçlerinizde kullanabilirsiniz. Personelinize ilişkin bilgilere dilediğiniz zaman erişim ve denetim halinde olabilir bu raporları takip veya verimlilik analizlerinizde kullanabilirsiniz.

"Dakika ile nasıl yedek alacağım?"

Otomatik Yedekleme Dakika üzerindeki tüm veri anlık olarak yedeklenir. Bu yedekler saatlik, günlük ve haftalık olarak yedek sunuculara aktarılır. Bu sebeple Dakika'da yedek almak için kaynak ya da zaman ayırmaya gerek yoktur. Yedek verileri istendiği müddetçe kullanıma hazır şekilde saklanır. Bu süre dolduğunda güvenli şekilde imha edilir.