Skip to main content

Son aylarda ülke gündemimizin en tepesindeki konu bedelli askerlik… Geçen hafta resmiyet kazanan bedelli askerlik, birçok yenilikleri de beraberinde getirdi.

Son dönemlerdeki bedelli askerliklerden farklı olarak, bu sefer adayları 21 günlük eğitim süresi bekliyor. Bu eğitimin şu an için yalnızca teorik bir eğitim olup, pratik bir eğitim olmayacağı da konuşulanlar arasında. Tam anlamıyla neler olacağını, elbette bekleyip göreceğiz.

Yurtiçindeki vatandaşlar için durum böyle iken, peki ya yurtdışında ikamet eden, gurbetçi vatandaşlar için nasıl olacak? Gurbetçiler daha önce de olduğu gibi bu sefer de “dövizli” diye tabir edilen şekliyle, askerlik görevlerini ifa edecekler. Fakat bu sefer, diğerlerinden oldukça farklı olacak.

Hayatımızdaki hemen hemen her şeyin teknoloji ile değişiyor olmasından, elbette ki Türk Silahlı Kuvvetleri de nasibini aldı. Askerlik hizmetini dövizli olarak yapacak olan gurbetçi vatandaşlar, alacakları uzaktan eğitim sayesinde, tezkere almaya hak kazanacaklar. Uzaktan eğitimle askerlik uygulaması, ilk kez bu yıl hayata geçirilecek.

Uzaktan eğitimle üniversite diploması aldığımız, uzaktan bağlantı ile ofise gitmeden işlerimizi hallettiğimiz bir dönemdeyiz artık. İşte tam da buna paralel olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin böyle bir hamle yapması çok şaşırtıcı değil.

 

Bu yazı, Dünya Gazetesi’nde 9 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanmıştır.

 

Kaan Kosova
Datassist Bordro Servisi